İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

AK Parti'li Mustafa Çelebi'nin Fok Binnaz tepkisi

(70 Duygu)
(74 Duygu)
(81 Duygu)
(74 Duygu)
(77 Duygu)
(73 Duygu)
(72 Duygu)
 

özgür1.jpgMuğla Milletvekillerinden ikisi AK Partili Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir örnek bir karar aldılar. Umarım bu karar sadece öteki Muğla Milletvekillerimiz için değil, tüm milletvekillerimiz ve ötesinde tüm siyasilerimiz için örnek olur.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir ve Yelda Erol Gökcan önceki gün açıkladılar.

Toplum yararına faaliyet yürüten kuruluşlara destek amacıyla çelenk, çiçek gönderimleri için yapılan harcamaları sonlandırıp, bunun yerine sivil topluma bağışlama projesi başlatmışlar. Yani bundan böyle cenazelere, doğumlara, düğünlere, açılışlara, toplantılara ve benzeri yerlere çelenk göndermeyecekler. Bunun yerine TEMA, LÖSEV, Mehmetçik Vakfı, Türk Kızılayı, Yeşilay, Darüşşafaka, Omurilik Felçlileri Derneği, sokak hayvanları gönüllü grupları gibi kuruluşlara bağış yapacaklar.

Eğitimci kökenli milletvekili Demir ile gazeteci kökenli Gökcan, açıklamalarında amaçlarının sivil toplum kuruluşlarının önemine dikkat çekmek ve kamusal faydanın esas alınmasını sağlamak olduğunu ifade ettiler.

Milletvekillerini örnek davranışları için alkışlıyoruz...

xx xx xx

Dünkü yazımı, bugün için “Ramazan'ı ve Ramazan Bayramı'nı bir anımsayalım...” diye noktalamıştım, ama sonra da anımsarız. Bugün dağdan gelenlerin bağdakinden rahatsızlık duymasından söz edelim.

Badem'i hatırlıyor musunuz?

Hani şu kalp kirizi nedeniyle yakın zamanda bir 21 Ocak sabahı kaybettiğimiz Türkiye’nin en önemli işadamlarından Mustafa Koç'un evlat edinip, yaşama döndürerek 2007 yılında Gökova Körfezi'nde doğaya salıverdiği Akdeniz Foku Badem...

Şu nesli sona ermekte olan ve Foça, Didim, Bodrum, Datça kıyıları ile komşumuz Yunan adaları yegane üreme alanları olan Akdeniz Fokları'nın sonuncularından...

Biliyorum unuttunuz. Hepimiz unuttuk... Şimdi nerede bilmiyoruz.

Badem, biz “insan” denilen “yaratıkların” sınavı oldu...

xx xx xx

Biz o sınavı baştan kaybettik. Çünkü rahmetli Mustafa Koç kadar insan olamamıştık!

Didim'de yaralı olarak bulunan Badem, doğa sever Mustafa Koç'un devreye girerek masrafları üstlenmesi ile tedavi edilebildi... Gökova Körfezi'nde doğaya bırakıldıktan sonra da başına gelmedik kalmadı.

“Uzak durun” uyarılarına rağmen, “Sevenleri” tarafından Badem’e döner m iyedirilmedi, ağzına börek mi tıkılmadı... Ölü balık yemeyen Badem'e istavrit tava mı ikram edilmedi.. Başına şapka geçirip, sarmaş dolaş fotoğraf çekilenler mi olmadı.. Kıyıda kendisiyle el ense güreş tutanlar mı çıkmadı.. “Bir erkek fokla yakalandı” diye magazini bile yapıldı...

“Sosyalleşmiş” Fok Badem de az değildi hani... Şezlonglarda, teknelerde yattı, plaj havlularına uzandı... Vahşi olduğu unutuldu. Sevgiyle yaklaşanlara sempatik davranışlar sergilese de içgüdüleriyle düpedüz saldırdığı oldu... O'na taş da atıldı, sırtında sopa da kırıldı.

Ayı eniğini sever gibi sevdik... Fazla sevgiden maraz doğdu...

En son Karacasöğüt’de Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) tarafından kurulan Deniz Canlıları Rehabilitasyon Merkezi’nin havuzuna gelip giderken görülmüştü. Hamile olduğu, ama yavrusunun ölü doğduğu söylenmişti. Bu kaçınılmazdı. Merkezde çevreyi kirlettiği gerekçesiyle canlı balık yemesi bile yasaklanmış, sonra o merkezden çıkılmak durumunda kalınmıştı. Yavru, yeterince beslenememişti..

O günden sonra Badem depresyona girmiş olmalı. Kıyıda günlerce inlediğini bile görenler olmuştu.

Sonra da birden çekip gitti... Yunan adalarında yeni bir hayat kurmuş olabileceği gibi, bir mağara köşesinde ölmüşde olabilir.. “Hızlı yaşa genç öl” dedirten, o en acılısından dramatik bir Yeşilçam filmi gibi...

Ha bir de, dönemin Belediye Başkanı Şener Tokcan tarafından Datça iskelesinde yaptırılan heykeli kaldı geride...

xx xx xx

Evet biz o sınavı kaybettik...

Mustafa Koç ise çoktan geçmişti... Cennet mekanı olsun...Muhtemelen ruhu şad olmuştur...

Vefatından sonra öğrenildi. Tam bir deniz ve doğa sevdalısı olan, deniz canlılarının koruması için yapılan etkinliklere her zaman destek veren Koç’un sadece Badem’i değil, bir de Dilara ve Tina'sı varmış...

Mustafa Koç'un bu 2 Akdeniz Fokunu da yaşama dönmelerini sağlamışlığı olmuş.

Badem'in başına ne geldiyse tedavisi sırasında yapılan yanlışlardan geldi. Tedavi ve bakımını üstlenenlerin yüzlerini gizleyip, mesafeli davranmaları gerekirken tersine samimi davranmışlar ve sevgilerini de vermişlerdi. İşte bu Badem'in “fokların en sosyali” olmasına neden olmuştu...

Rahmetli Mustafa Koç dersini almış, Badem'e gösterilen ilgi Dilara ve Tina'ya gösterilmediği gibi, 2011 yılında kimseye duyurulmadan, “biz insanlardan” saklanarak doğaya salınmışlar.

Dilara ve Tina şimdi kıyılarımızda mutlu olmalı, Badem meçhul...

xx xx xx

Son günlerde kıyılarımızda yeniden Akdeniz Foku görülür oldu. “Binnaz” koymuşlar adını... Gazeteler, “Fok Balığı 'Binnaz'ı koyda dinlendiği için şikayet ettiler; Denize giremiyoruz” diye başlık attılar. Haber, fokların balık değil memeli olduğunu bilmeyenlerce kaleme alınmış olmalı... Cahilleşiyoruz..! Neyse, haberde “Gümbet sahilini mesken tutan beyaz fok balığını gören yerli ve yabancı turistler gözlerine inanamadı. Sahilde bulunan bir iskelenin altından dinlenmeye çekilen fok balığını çekmek için turistler birbirleriyle yarıştı. Yaklaşık 2 saat boyunca iskele altında dinlenen fok balığı daha sonra denize girerek gözlerden kayboldu.” denilerek şöyle devam edilmiş:

“Aylardır aynı bölgede dinlenen fok balığına işletmeciler 'Binnaz' ismini koydu. Bir siteye ait olduğu öğrenilen iskelenin altından yatan foku, bazı site sakinlerinin ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi‘ne şikayet ettikleri öğrenildi. Denize girmekten korktuklarını söyleyerek fokun bulunduğu alandan kaldırılmasını istediler.

Kendi doğal ortamında yaşayan fokun şikayet edilmesi ise yetkililer tarafından şaşkınlık ile karşılandı.”

Doğrusu önce, belediye yetkilileri o siteye ait iskele nasıl oluyor, onu araştırmalılar!

xx xx xx

Sosyal medyada gördüğüm ilk tepki AK Parti Muğla İl Yürütme Kurulu Üyesi Av. Mustafa Çelebi'nin face hesabından “Bodrumda Fok Balığı. Doğal yaşam alanında. Şikayet. Önce ormanları yaktılar. Vahşice sahilleri betonlaştırdılar. Her tür güçle sahiller başta kamu arsalarını ele geçirdiler. Dereleri kapattılar. Yüzyılların mimarisi yok oldu. Doğal denge korunmalı.. Fok balığı kendi evinde yaşamaya devam etmeli...” diye yaptığı paylaşım oldu. Altına ben “Mustafa Çelebi seni tebrik ediyorum. Yanındayım...” diye yazarken, Ülkücü kökenli İYİ Partili okul arkadaşım Muammer Demirtaş şöyle yazdı:

“Çok güzel dedin ama hainlikle suçlanabilirsin...”

Çelebi, “Değerli Hocam memleket için hissettiklerimiz.. Selamlar ve hürmetler”derken, Demirtaş ta “Bil mukabele. Türkiye siyasetinde ve şahsınızdaki samimiyetiniz nadir bulunur.” diye ifade etti.

Efendi Can da Çelebi'yi “Evet Maalesef.. Ve hep birlikte sadece talanlara söylendik ve Kıyılarda Beytül mallara yönelik gaspları seyrettik...! Bu serzeniş çok yerinde tebrikler.” diye destek verirken, Cesarettin Dereli “Mustafabey hakikatlara anlatman tarihte mücadelen yazılır şu an her nekadar yalnız olsanda korkma anlat bizler varız azda olsak o il ve ilçedekilerin işi ne uyuyorlarmı yoksa susturuldularmı yoksa parelel pususundalarmı” diye yazdı. Bir başka AK Partili İbrahim Aybek'in “1. Derece sit alanlarını siyasi güçlerini kullanarak sitlikten çıkarıp oralara villa yaparak milyon dolarlara satanlara ne demeli????” sorusuna da Çelebi, “İbrahim Aybek abi hep beraber sizlerle verdiğimiz 'devletin kör kuruşuna sahip çıkma, Muğla’nın talan edilmesine karşı çıkma mücadelemiz' malum.. Bilen biliyor.. En önemlisi Allah biliyor yeter.” diye karşılık verdi. Bu sırada muhtemelen o da AK Partili olmalı Erdogan Özbay “CHP mahvetti, 20 yıldır.” diye müdahale edince Çelebi'nin yanıtı “Erdogan Özbay abi biz Bodrum un Halikarnas Balıkçısı döneminden bugüne genel bakışı yansıttık” oldu.

xx xx xx

AK Partili arkadaşların yıllar sonra bu tartışmaları bana umut verici geldi. Çelebi ve kendisiyle tartışanları kutluyorum. Çelebi'ye de katılıyorum. Sezen Aksu'nun dediği gibi, hiç kimse masum değil Bodrum'da...

AK Partililer sosyal medyada Fok Binnaz üzerindem “çevre tahribatını” tartışırlarken, ben Fok Badem'i düşünüyor, “Binnaz da Badem'in kızı olabilir mi?” sorusunun yanıtını arıyordum. Geliyorlar işte... Genetik kotlarında olmalı.. atalarının gezdiği, ürediği kıyılar...

Sorumsuzca o kıyıya site konduran, insanlaşamamış görgüsüz de o yerlerin asıl sahibini şikayet ediyor... Utanmaz mümkün olsa “Tutuklayın bunu” diyecek...

Neyse Bodrum'da CHP'li Ahmet Aras diye “Belediye Başkanı” var... Binnaz ile ilgili “Foklar, temiz denizleri tercih eden canlılardır. Milyonlarca insan gibi Fok Binnaz da dinlenmek için Bodrum sahillerini tercih ettiği için çok mutlu olmalı. Biz de onu misafir etmekten çok mutluyuz. Bir süre daha Bodrum sahillerinde olacak gibi görünüyor. Belediye olarak Akdeniz Foklarının doğal yaşam alanlarını koruyacağız. Konuk olduğu süre zarfında kendisiyle çok içli dışlı olunduğu takdirde istemeden zarar verebileceğini hatırlatmak isteriz.” diye açıklama yaptı.

Başkan Aras'a Bodrum'a iyi gelecek gibi... O'na güveniyoruz. İnsanlara nasıl güveneceğiz işte onu bilmiyorum. Umarım Badem'e yapılanlar Binnaz'a yapılmaz...

------------------------------

GÜNÜN SÖZÜ: İyi adam meyhanede bile bozulmaz, kötü adam camide bile düzelmez. (alıntı)

ÇİVİ

Milas Belediyesi Ören'de plaja girişi 10 lira yapmış. Arkadaşım, “Plajlar belediyelere verilsin diyen kimdi?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Güllük 6. Geleneksel Deve Güreşleri Gerçekleştirildi
Kayıp Balıkçıdan üzücü haber…
Kayıp Balıkçıyı Arama Çalışmaları Sürüyor…
Tecrübeli balıkçı kayboldu
Yeniköy ve Kemerköy’de de anlaşma sağlandı
Terfi hattı çalışmalarına başlanıldı
Çalışmalar aralıksız devam ediyor
İhtisasspor Kulübü’nün sıra gecesi 25 Aralık’ta yapılacak

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech